"Všichni hledáme odpovědi v knihách,
a přitom ty správné, jsou přímo v nás."


"Nehodnoť nikoho,
v jehož botách jsi neušel aspoň míli."

Staré indiánské přísloví
"V každém z nás žijí dva vlci. Záleží jen na nás,
kterého krmíme, zlého či dobrého."

Staré indiánské přísloví
"Spíše než stálé napomínání a kritiku
potřebují děti své kladné vzory a lásku."

Zuzana
"Láska není obchodník,
který chce dostat zpátky své investice."

Remarque
"Celé tajemství existence je, nemít strach."
Budha


Partnerské vztahy


Partnerské vztahy

Hádky, manipulace, závislost na partnerovi, rozchod, nevěry, agrese ...

V souvislosti s partnerskými vztahy budu bohužel psát o negativních věcech. Pokud je někdo šťastný ve vztahu, nepřijde za mnou. Vyhledá mě, až když se cítí osamělá/ý nebo je pro ni/něho soužití ve stávajícím modelu již neúnosné. Pomocí cílených otázek, zamýšlením se nad situacemi, možností vidět věci z jiného úhlu, si klient najde sám optimální řešení, které mu vyhovuje.

Nejčastěji slyším:

Já se mu obětovala a on mě opustil.
Pořád mě podvádí, shazuje ... Nevím, proč to trpím.
Chci, aby to pochopil/a a změnil/a se ...
Už spolu zase chodíme a přitom víme, že je to špatně ...
Nemohu najít správný protějšek pro život ... Tak nevím, kde je chyba.

Možná v takovém či obdobném modelu žijete dlouho a ani si to už vlastně neuvědomujete. Snažíte se a snažíte ... A o co vlastně? Přitom jediným výsledkem je Vaše permanentní vyčerpání a narůstající frustrace.

Nepotkali jste vhodného partnera pro založení rodiny, žádný vztah nevydrží a čas běží. Nebo žijete ve vztahu, ve kterém jste nenašli naplnění, lásku a štěstí. Po většinou v něm lidé setrvávají ze strachu. Strachu, že zůstanou sami či nezvládnou finančně svoji novou situaci. Jiným vyhovuje závislost na partnerovi, ať již emocionální či materiální, nebo to, že je naopak partner závislý na nich a poslouchá je. V každém případě je na úvaze, jak dlouho může tento model fungovat, aby byli spokojeni všichni zúčastnění a zda se jedná o vhodné prostředí pro výchovu dětí, které se od svých rodičů právě soužití v rodině učí. Bohužel často bez lásky a vzájemného porozumění. Láska totiž není závislost. Mnoho lidí však tyto dva termíny zaměňuje.

Jiní zvažují nebo se již rozhodli k řešení tíživé situace odchodem, případně rozvodem. Jedná se o jednu z nejvíce stresujících situací v životě člověka. Lidem se zhroutí svět jako domeček z karet. To, co budovali s partnerem tolik let, vkládali úsilí a péči do rodiny, je najednou pryč. Následně zcela logicky prochází různými fázemi - oběti, vzteku, nenávisti, hýření ...

Ve snaze zavřít dveře za minulostí, často „spadnou“ do nového vztahu, který je pouze náplastí na bolavou duši. Podlehnou svému ztracení se a jsou doslova vmanipulováni do vztahu s potencionálním „zachráncem“. Postupně si ale i tento vztah vybírá svou daň a záleží jen na nich, zda zatáhnou za pomyslnou záchrannou brzdu najdou sílu k tomu, aby si vše v klidu srovnali a opět se našli.

Psychická opora je v těchto chvílích velmi důležitá, zejména vyslechnutí třetí nestrannou osobou, tedy terapeutem či koučem a prací sám na sobě. Naše minulost jde totiž s námi po celý život a my si ji tvoříme již dnes.